Publikováno Napsat komentář

Pablův blend: Káva, která pomáhá

Příběh Pablova blendu začíná už ve výškách čarokrásných peruánských hor. Po vypražení v Palasiu tato káva navíc otevírá nové příběhy i na Plzeňsku. Kdo je vlastně Pablo, co jej přitáhlo na mnoho let do Plzně a proč se tento blend dvou arabik jmenuje po něm? To se dozvíte v našem rozhovoru.

Pablo, ty jsi původem ze Španělska. Usadil jsi se ale v Plzni, kde pracuješ pro Diecézní charitu. Jak se tomu událo a co přesně pro Charitu děláš?

Ano, v Čechách žiji už 27 let. Poprvé jsem přijel, když bylo ještě Česko a Slovensko posledním rokem jedním státem. Začínal jsem v Plzni a pak jsem také žil nějakou dobu v Praze. Mezitím jsem žil tři roky v Bolívii, kde jsem pracoval pro jednu španělskou katolickou organizaci, která se starala o dětský domov a internát v La Paz (hlavní město Bolívie) a na východě v Chiquitanie. Takže si myslím, že bylo velké rozhodnutí, když jsem v roce 2008 vstoupil do Diecézní charity Plzeň jako vedoucí Adopce na dálku a rozvojových projektů. Moje práce je koordinovat všechny humanitární projekty, které podnikáme v Jižní Americe. Naším cílem je zlepšit životní podmínky rodin a hlavně dětí v té zemi a oblasti, kde pracujeme, to znamená v Bolívii, Peru a Paraguayi.

Více informací na: https://humanitarni.dchp.cz/

Jak se ti líbí život v Plzni?

Já pocházím z Madridu, a tak jsem se z velkého města stěhoval do malého města, kde je život klidnější. A myslím, že tenhle styl života je mnohem lepší. Cítím se tu jako doma, mám rodinu, přátele a práci, kterou mám rád. Co víc si v životě přát?

Jak došlo k tomu, že se Pablův blend jmenuje po tobě? Jak tato káva pomáhá u vás?

To bylo právě díky vám, kamarádům z pražírny Palasio, kteří vedle pražení kvalitní a chutné kávy mají také cit pro sociální projekty. A tak jste jednoho dne přišli s myšlenkou, že bychom mohli prodávat kávu přímo z Peru s tímto originálním jménem, a tak to začalo. Z kávy, která se prodá, dostaneme finanční podporu pro naši činnost. Tu věnujeme na projekty, které je v ten moment třeba podporovat. Například z loňského prodeje jsme věnovali finanční prostředky do projektu Paraba Azul, což je podpora pro komunitní centrum v městečku Puente San Pablo v Bolívii. Konkrétně na nákup hudebních nástrojů, které se budou používat na kroužcích pro děti z ulice.

Je velký rozdíl v kávové kultuře ve Španělsku a v Čechách?

Myslím si, že to postupně začíná být na stejné úrovni. Teď je v Čechách hodně módní chodit do pražíren a kaváren a ochutnávat různé druhy káv. Ve Španělsku tato kultura už dávno byla. Ale je pravda, že moc neexperimentují. Spíše jdou na klasickou kávu. V tomto případě je nejvíce konzumované Torrefacto, které se v podstatě popráší cukrem, což se tady v Čechách moc nekonzumuje.

Pablo v naší pražírně při prezentaci svého blendu

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *